Who are Eye Community Runners?

Eye Community Runners are based in the village of Eye, four miles east of Peterborough. We are open to all ages and abilities and offer a suitable level of support for all members, from beginners trying to get fit or juniors trying out athletics for the first time through to the more seasoned and experienced athletes.

We offer the opportunity to compete in road running and cross-country events, both locally and nationally, as well as organising a number of events and club runs throughout the year.

If you are you looking to get involved then please Contact Us or find out more about the club via the About Us tab above where you can also find our Membership Form. A social network user? Engage with us, our members and friends of the club via our active Facebook and Twitter pages and blog below.

Posted in Uncategorised | Comments Off on Who are Eye Community Runners?

Weekly Roundup 20th February 2020

parkrun:

parkrun Saturday 15th February, ECR were out at: Bournemouth, March, Daventry, King’s Lynn, Tokoinranta – Helsinki, Warwick Racecourse, Market Rasen Racecourse, Corby, Littleport, Manor Field, Rutland Water, Snowden Field and Ferry Meadows

Full details available here; Consolidated club list 

Special mentions for the following – James Barnett – 3rd place – Snowden Field, Ryan Ingram – 5th place – Manor Field, Nigel Walls – 8th place – Manor Field, Karl Bolderson – 6th place – Daventry, Matthew Stevenson – 10th place – Ferry Meadows, Sam Cullen – 1st lady – Ferry Meadows, Leah Short – 3rd Lady – Snowden Field, Rebecca Warters – 150th parkrun, Nigel Sunman – 200th parkrun

Bournemouth parkrun, 15/02/20 – Chris King 26:03.

Kings Lynn parkrun, 15/02/20 – Dave Richmond 28:15.

Corby parkrun, 15/02/20 – Kathy Sheils 42:39, Danielle Randall 58:06.

Daventry parkrun, 15/02/20 – Karl Bolderson 21:02 (6th place).

Rutland Water parkrun, 15/02/20 Rebecca Warters 24:34 (150th parkrun), Caroline Geddes 27:04, Fergus Barratt 29:36, Darren Parkin 31:09, Liam Parkin 31:12, Aimee Parkin 32:28.

Littleport parkrun, 15/02/20 – John Airey 30:32, Bernadette Fitzharris 30:33, Helen Airey 34:54.

Manor Field parkrun, 15/02/20 –Ryan Ingram 23:00 (5th place), Nigel Walls 23:09 (8th place), Jessica Ingram 32:37, Amanada Walls 48:22.

Tokoinranta parkrun (Finland), 15/02/20 – Dominick Hardy 27:51.

March parkrun, 15/02/20 – Steve Allam 34:05.

Market Rasen Racecourse parkrun, 15/02/20 – Gary Parr 27:45, Michaela Parr 28:08.

Snowden Field parkrun, 15/02/20 – James Barnett 21:33, Andy Short 23:57, Leah Short 25:09, Margaret Hayes 35:51, Sarah Short 35:52.

Warwick Racecourse parkrun, 15/02/20 – Nigel Cronin 21:55, Simon Gooch 31:02.

Ferry Meadows parkrun, 15/02/20 – Matthew Stevenson 19:40 (10th Place), Sam Cullen 20:32 (1st Lady), Wayne Bradley 20:32, Alistair Dales 21:46, Stewart Clarke 21:48, Rob Sleight 22:15, Roy Young 23:35, Mike Wright 23:42,  Nigel Sunman 24:00 (200th Parkrun), Joanna Shevlin 25:10, Matthew Edwards 25:19, Peter Ridley 25:28, Sam Whitmore 25:36, Terry Fone 25:40, Neil Plant 26:30, James Constable 27:04, Martin Lainsbury 27:50, Emma Richmond 27:50, Carl Golder 28:07, Sarah-Jane Gill 28:56, Dave Stevenson 29:16, Marlena Koralewska 31:26, Stephen Simons 31:27, Denisa Faragova 31:31, Andrew Harrop 32:06, Ashley Fovargue 33:06, Andrew Smith 33:07, Joanna Sells 33:32, Michelle Gard 33:37, Adrian Ash 34:24, Sue Ridley 36:51, Diane Constable 39:43, Pamela Wren 44:32, Katie Brennand 44:36, Sharon Ash 48:47

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 13th February 2020

parkrun:

parkrun Saturday 8th February, ECR were out at: Moors Valley,  Lingwood – Norwich, Boston, Gedling – Nottingham, Pocket, Jersey Farm, Elgin, Woodhouse Moor – Leeds, Great Yarmouth North Beach, Long Eaton – Nottingham, South Woodham Ferrers, Castle Park – Bishop’s Stortford, Wollaton Hall – Nottingham, Corby, Manor Field, Rutland Water and Snowden Field.  
Full details available here; Consolidated club list 

Special mentions for the following – Wayne Bradley – 3rd place – Corby, Jack Jackson – 3rd place – PB – 19:30 – Manor Field, Nick Pearson – 10th place – Boston, Caroline Geddes – PB – 25:18 – Rutland Water
Woodhouse Moor parkrun, 08/02/20 – Helen Airey 36:09, John Airey 36:09.

Moors Valley parkrun, 08/02/20 – Cliff Waters 34:43.

Boston parkrun, 08/02/20 – Nick Pearson 22:13 (PB).

Long Eaton parkrun, 08/02/20 – Simon Lovell 36:24, Maggie Lovell 36:24.

Corby parkrun, 08/02/20 – Wayne Bradley 19:36 (3rd place), Roy Young 23:59, Danielle Randall 33:16, Kathy Sheils 41:25.

Gedling parkrun, 08/02/20 – Steve Allam 34:04.

Rutland Water parkrun, 08/02/20 – Mike Wright 23:20, Peter Ridley 24:08, Terry Fone 25:15, Caroline Geddes 25:18 (PB), John Sandalls 27:32, Fergus Barratt 29:40, Denise Watson 30:57, Ashley Fovargue 32:45, Sue Ridley 35:35, Dianne Booth 37:12.

Elgin parkrun, 08/02/20 – William King 36:31, Anna King 36:35.

Castle Park parkrun, 08/02/20 – Andy Short 23:10, Sarah Short 32:16, Joanna Sells 32:17.

South Woodham Ferrers parkrun, 08/02/20 – Nigel Cronin 22:48, Simon Gooch 34:01.

Pocket parkrun, 08/02/20 – Neil Plant 27:04.

Manor Field parkrun, 08/02/20 – Jack Jackson 19:30 (3rd place & PB), Ran Ingram 23:10, Tony Gray 25:02, Peter Jeffery 25:28, Natasha Newitt 30:21, Marlena Koralewska 43:02, Les Henson 51:51.

Jersey Farm parkrun, 08/02/20 – Keith Stanley 26:26.

Lingwood parkrun, 08/02/20 – Gary Parr 28:16.

Snowden Field parkrun, 08/02/20 – Leah Short 25:58, Matt Edwards 26:10, Steve Ellen 26:40, Scott Beasley 29:08, Jenny King 29:30, Dave Stevenson 29:48, Petra Ellen 30:11, Denisa Faragova 31:01, Bernadette Fitzharris 31:03, Darren Parkin32:13, Liam Parkin 32:13, Andrew Harrop 32:39, Karl Bolderson 32:54, Stephen Simon 33:13, Lexie King 42:17, Andrew Smith 42:20, Aimee Parkin 42:21.

Wollaton Hall parkrun, 08/02/20 – James Constable 26:01, Diane Constable 46:43, Katie Smith 46:43.

Great Yarmouth North Beach parkrun, 08/02/20 – Emma Richmond 34:06, Dave Richmond 34:06

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 6th February 2020

parkrun:

parkrun Saturday 1st February, ECR were out at: Ashton Court – Bristol, Tokoinranta – Helsinki, Boston, Jersey, Fareham, Manor Field, Roding Valley, Fountains Abbey – Ripon, Tralee – Ireland, Irchester Country – Wellingborough, Lancing Beach Green – Worthing, Cambridge, Rutland Water, Mansfield, Snowden Field and Ferry Meadows.

Full details available here; Consolidated club list 

Special mentions for the following – Sam Cullen – 1st lady – Irchester Country, Emma Richmond – 3rd lady – Snowden Field, Denisa Faragova – PB – 30:56 – Snowden Field, Ivo Ellershaw-Clarke – junior – 10th parkrun

Ashton Court parkrun, 01/02/20 – Keith Stanley 27:30.

Roding Valley parkrun, 01/02/20 – Nigel Walls 23:18, Amanda Walls 48:26.

Cambridge parkrun, 01/02/20 – Liam Parkin 32:04, Darren Parkin 36:32, Aimee Parkin 36:41.

Boston parkrun, 01/02/20 – Nick Pearson 23:16.

Mansfield parkrun, 01/02/20 – Andy Short 23:12, James Constable 25:55, Diane Constable 38:41, Sarah Short 38:42.

Fountains Abbey parkrun, 01/02/20 – Chris King 26:52, Jenny King 45:51.

Tralee parkrun (Ireland), 01/02/20 – Nigel Cronin 22:23, Simon Gooch 31:19.

Jersey parkrun, 01/02/20 – Steve Allam 35:14.

Rutland Water parkrun, 01/02/20 – Martin Lainsbury 24:47, Caroline Geddes 25:39, Fergus Barratt 30:12, Denise Watson 31:59.

Fareham parkrun, 01/02/20 – Danielle Randall 34:20.

Manor Field parkrun, 01/02/20 – Margaret Hayes 34:27.

Lancing Beach Green parkrun, 01/02/20 – Ivo Ellershaw-Clarke 42:59 (10th parkrun), Megan Ellershaw 42:59, Stewart Clarke 43:00.

Tokoinranta parkrun, 01/02/20 – Dominick Hardy 26:15.

Snowden Field parkrun, 01/02/20 – Scott Beasley 28:04, Emma Richmond 28:24 (3rd lady), Dave Richmond 30:14,Denisa Faragova 30:56 (PB), Bernadette Fitzharris 31:02, Simon Lovell 36:17.

Irchester Country Park parkrun, 01/02/20 – Sam Cullen 19:51 (1st lady & 3rdplace), Sam Whitmore 26:12.

Ferry Meadows parkrun, 01/02/20 – Matthew Stevenson 19:43, Wayne Bradley 21:21, Rob Sleight 22:43, Roy Young 23:09, Mike Wright 23:13, Peter Jeffery 24:09, Terry Fone 26:03, Neil Plant 27:12, Nigel Sunman 27:17, Marlena Koralewska 27:48, John Sandalls 27:54, Petra Ellen 28:54, Dave Stevenson 29:01, Carl Golder 30:22, Natasha Newitt 30:28, Stephen Simons 31:18, Andrew Smith 32:49, Adrian Ash 33:23, Ashley Fovargue 34:28, Helen Airey 36:32, John Airey 36:33, Hannah Barnard 37:31, Kathy Shiels 40:00, Sharon Ash 46:48, Lorna Young 54:34, Tracy Rookyard 54:34, Graham Mcmillan 56:32, Dianne Booth 56:33, Katie Brennand 56:33

Bourne Senior Frostbite Friendly, 02/02/20 – finishing positions – Samantha Cullen 23, Wayne Bradley 27, Karl Bolderson 48, James Barnett 64, Marc Joyce 89, Lee Whitton 101, Sam Folkes 109, Darren Jackson 115, Laura Whitton 118, Andy Short 125, Jenny Williams 145, Matthew Thompson 151, Iwona Drummond 155, Rob Sleight 164, Leah Short 175, Roy Young 186, James Constable 193, Peter Ridley 200, Martin Lainsbury 207, Sam Whitmore 210, Tony Gray 215, Rebecca Warters 220, Mike Wright 221, Laurence Carty 235, Marlena Koralewska 246, Elaine McMillan 259, Caroline Geddes 267, Chris King 270, Natasha Newitt 274, Gill Bates 283, Carl Golder 284, Sarah-Jane Gill 290, Bernadette Fitzharris 301, Michaela Parr 304, Jenny King 307, Joshua Carty 309, Yvonne Goodsell 322, Sarah Short 332, Stephen Simons 335, Joanna Sells 338, Simon Lovell 343, Chris Rowe 353, Sue Ridley 354, Tracy Mayhead 358, Diane Booth 359, Mandy Oswin 360, Darren Barratt 364, Pam Wren 365, Katie Smith 366.

Bourne Junior Frostbite Friendly, 02/02/20 – finishing positions – Jack Jackson 8, Jacob Carty 46, Ryan Ingram 73, Jessica Ingram 84, Caitlin Rookyard 143, James Carty 144, Lexie King 15

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 30th January 2020

parkrun:

parkrun Saturday 25th January, ECR were out at: Sloughbottom, Tokoinranta – Helsinki, Henstridge Airfield, Bevandean Down – Brighton, Hilly Fields, Mersea Island, Oaklands – Birmingham, Babbs Mill – Birmingham, Thomas Mills – Framlingham, Coventry, Snowden Field, Rutland Water, Manor Field, Doddington Hall – Lincoln, Forest of Dean and Ferry Meadows.

Full details available here; Consolidated club list 

Special mentions for the following – Sam Cullen – 1st place – Forest of Dean, James Barnett – 4th place – 3rd man – Forest of Dean, Jack Jackson – 1st place – Manor Field, Ryan Ingram – 4th place – 3rd man – Manor Field, Tony Gray – 8th place – Manor Field, Andy Short – 7th place – Thomas Mills, Wayne Bradley  – 8th place – Ferry Meadows, Matthew Stevenson – 10th place – Ferry Meadows, Nigel Cronin – parkrun PB – 21:13, Dominick Hardy – PB – 26:06 – Tokoinranta, Aimee Parkin – PB – 30:44 – Rutland Water, Margaret Hayes – PB – 32:02 – Snowden Field, Di Constable – 100 different parkrun events, Danielle Randall – 25th volunteer occasion.
Forest of Dean parkrun, 25/01/20 – Sam Cullen 20:05 (1st place), James Barnett 21:53 (4th place), Leah Short 29:28, Pete Jeffrey 30:04, Matt Edwards 30:06, Emma Richmond 30:17, Sam Whitmore 30:17, Denisa Faragova 30:20.

Coventry parkrun, 25/01/20 – Bernadette Fitzharris 30:35, John Airey 30:36, Helen Airey 34:19.

Hilly Fields parkrun, 25/01/20 – Chris King 28:24.

Rutland Water parkrun, 25/01/20 – Caroline Geddes 26:22, Darren Parkin 30:33, Liam Parkin 30:34, Aimee Parkin 30:44 (PB).

Bevendean Down parkrun (Brighton), 25/01/20 – Keith Stanley 28:19.

Mersea Island parkrun, 25/01/20 – Nigel Walls 21:08, Amanda Walls 45:15.

Manor Field parkrun, 25/01/20 – Jack Jackson 20:28 (1st place), Ryan Ingram 24:12 (4th place), Tony Gray 25:31, Jessica Ingram 28:48, Les Henson 28:52.

Henstridge Airfield parkrun (Somerset), 25/01/20 – Cliff Waters 29:26.

Tokoinranta parkrun, 25/01/20 – Dominick Hardy 26:06 (PB).

Snowden Field parkrun, 25/01/20 – Scott Beasley 28:50, Margaret Hayes 32:02 (PB), Simon Lovell 39:18.

Sloughbottom parkrun, 25/01/20 – Dave Richmond 27:54.

Thomas Mills parkrun (Suffolk), 25/01/20 – Andy Short 23:08 (7th place), Sarah Short 35:16.

Babbs Mill parkrun (Birmingham), 25/01/20 – Karl Bolderson 20:35, Rob Sleight 22:46.

Oaklands parkrun (Birmingham), 25/01/20 – Gary Parr 27:01, Michaela Parr 29:16.

Doddington Hall parkrun (Lincoln), 25/01/20 – Nigel Cronin 21:13 (PB), James Constable 25:26, Simon Gooch 30:14, Diane Constable 51:11 (100th different event), Katie Smith 51:13.

Ferry Meadows parkrun, 25/01/20 – Wayne Bradley 19:38 (8th Place), Matthew Stevenson 19:46 (10th Place), Mike Wright 23:53, Neil Plant 24:10, Lisa Elia 25:38, Peter Ridley 26:07, Marlena Koralewska 27:19, John Sandalls 28:08, Tessa Hammond 28:22, Martin Lainsbury 28:22, Terry Fone 28:34, Carl Golder 28:37, Petra Ellen 29:35, Natasha Newitt 30:16, Dave Stevenson 30:30, Denise Watson 31:45, Chelsea Mead 31:48, Laura Mead 31:50, Steve Allam 35:23, Sue Ridley 36:02,  Hannah Barnard 38:17, Kathy Shiels 40:43, Ivo Ellershaw-Clarke 40:52, Stewart Clarke 40:53, Megan Ellershaw 40:54, Penny Rowe 43:29, Christopher Rowe 43:30, Carol Rogers 47:33, Lorna Young 56:31, Tracy Rookyard 56:32, Graham Mcmillan 57:42

Central Park junior parkrun, 25/01/20 – Isaac Dales 9:28, Jonah Carty 10:18, Elijah Dales 14:22, Lucy Constable 23:41

Winter Beach Run, Jacksonville Beach, 10M, 25/01/19 – Simon King 1:26:05

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 23rd January 2020

parkrun:

parkrun Saturday 18th January, ECR were out at: Clermont Waterfront – Florida, Tokoinranta – Helsinki, Kesgrave – Ipswich, Sizewell, Melton Mowbray, Corby, Tyne Green – Hexham, Preston Park – Brighton, Braunstone – Leicester, Maidenhead, Elgin, Cleethorpes, Skegness Boating Lake, Beverley Westwood – Hull, Snowden Field, Rutland Water, Manor Field and Ferry Meadows.

Special mentions for the following -Karl Bolderson – 1st place – Sizewell, Sam Cullen – 2nd place – 1st lady – Beverley Westwood, Al Dales – 7th place – PB – 19:55 – Cleethorpes, Emma Richmond – 2nd lady – Manor Field, John Airey – PB – 26:34 – Rutland Water, Bernadette Fitzharris – PB – 29:31 – Rutland Water, Helen Airey – PB – 33:38 – Rutland Water, Ryan Ingram – 100th parkrun

Full details available here; Consolidated club list 

Braunstone parkrun, 18/01/20 – Sue Ridley 37:18.

Clermont Waterfront parkrun (Florida, USA), 18/01/20 – Simon King 23:49.

Preston Park parkrun (Brighton), 18/01/20 – Keith Stanley 26:24.

Corby parkrun, 18/01/20 – Danielle Randall 57:08.

Cleethorpes parkrun, 18/01/20 – Al Dales 19:55 (7th place).

Kesgrave parkrun (Ipswich), 18/01/20 – Gary Parr 28:45.

Melton Mowbray parkrun, 18/01/20 – Dave Richmond 28:45.

Maidenhead parkrun, 18/01/20 – Nick Pearson 26:10.

Rutland Water parkrun, 18/01/20 – Rebecca Warters, 25:14, John Airey 26:34 (PB), Bernadette Fitzharris 29:31 (PB), Fergus Barratt 29:33, Helen Airey 33:38, Steve Allam 33:34.

Elgin parkrun, 18/01/20 – Anna King 28:20.

Manor Field parkrun, 18/01/20 – Tony Gray 25:34, Emma Richmond 25:41 (2ndlady), Ryan Ingram 33:38 (100th parkrun), Liam Parkin 33:59, Darren Parkin 36:23, Jessica Ingram 44:34, Aimee Parkin 45:29.

Sizewell parkrun (Suffolk), 18/01/20 – Karl Bolderson 19:48 (1st place).

Tokoinranta parkrun (Helsinki), 18/01/20 – Dominick Hardy 26:17.

Snowden Field parkrun, 18/01/20 – Scott Beasley 28:54, Petra Ellen 29:43, Simon Lovell 37:06.

Tyne Green parkrun (Hexham), 18/01/20 – Nigel Cronin 22:54.

Beverley Westwood parkrun, 18/01/20 – Sam Cullen 20:21 (1st lady & 2ndplace), Sam Whitmore 27:54.

Skegness Boating Lake parkrun, 18/01/20 – Andy Short 22:24, Sarah Short 32:08.

Ferry Meadows parkrun, 18/01/20 – Wayne Bradley 20:33, Nigel Sunman 23:15, Neil Plant 24:07, Peter Jeffery 26:00, Lisa Elia 26:06, Christopher King 26:57, John Sandalls 27:43, Carl Golder 28:46, James Constable 29:44, Natasha Newitt 30:49, Charlotte Stapleton 32:54, Megan Ellershaw 34:01, Andrew Smith 35:08, Michelle Gard 35:13, Diane Constable 41:24, Tracy Rookyard 41:25, Jenny King 45:19, Katie Brennand 49:00, Ivo Ellershaw-Clarke 57:38, Stewart Clarke 57:40. 

Central Park junior parkrun, 18/01/20 – Ryan Ingram 8:08, Jonah Carty 10:35, Oliver Charlton 11:45, Lucy Constable 23:30

Folksworth 15, 18/01/20 – Wayne Bradley 1:37:23, Marc Joyce 1:47:25, Jon Murphy 1:57:51, Alison Dunphy 1:58:25, Nick Wilkins 1:58:25, Mike Wright 2:05:47, Roy Young 2:07:06, Rob Sleight 2:07:06, Martin Lainsbury 2:07:30, Peter Ridley 2:09:30, Stewart Clarke 2:11:16, Dom Goy 2:18:36, Jonathon Creedon 2:20:36, Terry Fone 2:20:38, Marlena Koralewska 2:22:50, Gill Bates 2:33:50, Tess Hammond 2:40:36, Elaine Mcmillan 2:55:42, Sarah Bird 2:55:43, Sarah-Jane Gill 3:06:46, Michelle Gard 3:08:23

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 16th January 2020

parkrun:

parkrun Saturday 11th January, ECR were out at: Brixworth Country, Moors Valley, Walmer and Deal Seafront, Corby, Colney Lane – Norwich, Forest Rec – Nottingham, Fulbourn Hospital – Cambridge, Soham Village College, Babbs Mill – Birmingham, Clumber Park – Nottingham, King’s Lynn, Snowden Field, Manor Field and Rutland Water.

Special mentions for the following –
Karl Bolderson – 3rd place – PB – 20:47 – Snowden Field, Wayne Bradley – 5th place – PB – 19:05 – Rutland Water, Rob Sleight – 6th place – Manor Field, Sam Cullen – 1st lady – Clumber Park, Andy Short – PB – 23:31 – Babbs Mill, Sarah Short – PB – 33.06 – Babbs Mill, Neil Plant – PB – 25:11 – Rutland Water, John Airey – PB – 27:43 – Snowden Field, Helen Airey – PB – 36:04 – Snowden Field, Stephen Simons – PB – 32:30 – Manor Field, Steve Ellen – 100th parkrun

Full details available here; Consolidated club list 

Moors Valley parkrun, 11/01/20 – Cliff Waters 39:31.

Kings Lynn parkrun, 11/01/20 – Chris King 26:40, Andrew Smith 29:54, Katie Smith 44:37.

Colney Lane parkrun (Norwich), 11/01/20 – Dave Richmond 29:37.

Forest Rec parkrun (Nottingham), 11/01/20 – Amanda Walls 44:14.

Clumber Park parkrun, 11/01/20 – Sam Cullen 20:37 (1st lady), Sam Whitmore 27:39.

Corby parkrun, 11/01/20 – Kathy Sheils 41:43.

Rutland Water parkrun, 11/01/20 – Wayne Bradley 19:05 (5th place & PB), Roy Young 24:34, Neil Plant 25:11 (PB), Peter Jeffery 25:42, Rebecca Warters 26:27, Terry Fone 27:07, Caroline Geddes 29:20, Jason Warters 30:06, Charlotte Stapleton 30:42, Natasha Newitt 30:54, Denise Watson 31:28, Stewart Clarke 31:44, Laura Mead 31:52, Steve Allam 34:31, Ivo Ellershaw-Clarke 44:03, Megan Ellershaw 44:04

Manor Field parkrun, 11/01/20 – Rob Sleight 23:54 (6th place), Ryan Ingram 26:42, Jessica Ingram 26:43, Les Henson 28:07, Petra Ellen 30:41, James Constable 30:48, Steve Ellen 30:49 (100th parkrun), Stephen Simons 32:30 (PB), Diane Constable 49:28, Christopher Rowe 62:16.

Walmer and Deal Seafront parkrun, 11/01/20 – Keith Stanley 25:16.

Snowden Field parkrun, 11/01/20 – Karl Bolderson 20:47 (3rd place & PB), Mike Wright 24:48, John Airey 27:43 (PB), Scott Beasley 28:30, Denisa Faragova 31:08, Bernadette Fitzharris 31:15, Margaret Hayes 34:11, Simon Lovell 35:56, Helen Airey 36:04 (PB), Hannah Barnard 44:52.

Babbs Mill parkrun, 11/01/20 – Andy Short 23:31 (PB), Sarah Short 33:06 (PB).

Soham Village College parkrun, 11/01/20 – Emma Richmond 28:02.

Brixworth Country parkrun, 11/01/20 – Gary Parr 29:54.

Fulbourn Hospital parkrun, 11/01/20 – Nigel Cronin 22:52.

Central Park junior parkrun, 12/01/20 – Oliver Charlton 11:24, Elliott Pinnock 12:07.

Frostbite League Race 4 – March – Seniors, 12/01/20 – 32 Wayne Bradley 32:37, 40 Samantha Cullen 33:11, 54 Karl Bolderson 34:12, 85 Alastair Dales 35:45, 95 Marc Joyce 36:12, 112 Lee Whitton 37:08, 113 John Bartrop 37:15, 122 Laura Whitton 37:45, 131 Nick Wilkins 38:20, 133 Darren Jackson 38:22, 154 Andy Short 39:06, 163 Iwona Drummond 39:45, 167 Cathy Threadgold 39:50, 170 Mark Wareham 39:55, 178 Matthew Thompson 40:13, 192 Nigel Cronin 40:31, 206 Mike Wright 41:06, 218 Steve Ellen 41:26, 221 Emma Richmond 41:34, 233 Roy Young 42:10, 235 James Constable 42:16, 248 Peter Ridley 42:48, 285 Laurence Carty 44:36, 287 Sam Whitmore 44:47, 293 John Airey 45:04, 310 Rebecca Warters 46:16, 318 Les Henson 47:05, 339 Caroline Geddes 48:57, 342 Gill Bates 49:04, 362 Jenny King 50:47, 363 Chris King 50:48, 364 Yvonne Goodsell 50:51, 365 Natasha Newitt 50:57, 377 Bernadette Fitzharris 52:20, 378 Joshua Carty 52:26, 389 Denisa Faragova 53:42, 390 Karen Lay 53:46, 397 Lorna Thomas 54:54, 398 Joanna Sells 55:13, 401 Denise Watson 56:01, 408 Tracy Rookyard 57:37, 409 Sarah-Jane Gill 57:38, 412 Sarah Short 58:13, 415 Michelle Gard 59:57, 418 Simon Lovell 1:01:10, 419 Tracy Mayhead 1:01:39, 424 Amy Thompson 1:04:21, 429 Diane Booth 1:06:29, 430 Elaine McMillan 1:06:30, 433 Sue Ridley 1:07:46, 439 Pam Wren 1:20:42, 440 Katie Smith 1:20:49,



Frostbite League Race 4 – March – Juniors, 12/01/20 – 5 Jack Jackson 8:13, 36 Jacob Carty 9:28, 49 Ryan Ingram 9:46, 93 Jessica Ingram 10:52, 152 Madison Rookyard 13:35, 153 Caitlin Rookyard 13:36, 165 Lexie King 16:29

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 9th January 2020

parkrun:

parkrun Saturday 4th January, ECR were out at: Hull, Moors Valley, Boston, Corby, Rutland Water, Tokoinranta – Helsinki, Elgin, Lingwood – Norwich, Skegness Boating Lake, Snowden Field, Soham Village College, Manor Field and Ferry Meadows.

Full details available here; Consolidated club list 

Special mentions for the following –
Sam Cullen – 8th place – 1st lady – PB – 18:48 – Ferry Meadows, Leah Short – 1st lady – PB – 23:58 – Snowden Field, Stewart Clarke – 150th parkrun.

Hull parkrun, 04/01/20 – Joanna Sells 31:28.

Boston parkrun, 04/01/20 – Nick Pearson 24:18.

Moors Valley parkrun, 04/01/20 –Cliff Waters 37:46.

Corby parkrun, 04/01/20 –Danielle Randall 32:17.

Rutland Water parkrun, 04/01/20 – Keith Stanley 25:52, Fergus Barratt 29:33.

Elgin parkrun, 04/01/20 – Anna King 29:27, Simon King 29:28.

Manor Field parkrun, 04/01/20 – Darren Jackson 24:42, Jessica Ingram 27:37, Petra Ellen 37:00, Ryan Ingram 32:22,  Liam Parkin 32:30, Margaret Hayes 32:40, Darren Parkin 34:46, Jemma Keegan 35:03,  Penny Rowe 58:18.

Tokoinranta parkrun (Helsinki, Finland), 04/01/20 – Dominick Hardy 26:52.

Lingwood parkrun, 04/01/20 – Andy Short 23:30, Sarah Short 36:53.

Snowden Field parkrun, 04/01/20 – Leah Short 23:58 (1st lady & PB), Bernadette Fitzharris 31:43, John Airey 33:42, Simon Lovell 35:15, Helen Airey 42:44.

Soham Village College parkrun, 04/01/20 – Nigel Cronin 24:18, James Constable 28:41, Andrew Smith 28:55, Nigel Walls 29:33, Gary Parr 30:14, Simon Gooch 31:38, Gordon Pearson 38:46, Diane Constable 49:16, Katie Smith 49:17.

Skegness Boating Lake parkrun, 04/01/20 – Emma Richmond 26:29, Dave Richmond 28:38.

Ferry Meadows parkrun, 04/01/20 – Sam Cullen 18:48 (1st Lady & PB), Wayne Bradley 19:44, Matthew Stevenson 19:58, Jon Bartrop 21:24, Alistair Dales 21:57, Mike Wright 23:47, Martin Lainsbury 23:56, Neil Plant 24:01, Matthew Ball 24:08, Karl Bolderson 26:00, Lisa Elia 26:33, Terry Fone 26:41, John Sandalls 27:19, Matthew Edwards 27:52, Carl Golder 28:00, Stewart Clarke 28:05 (150Th Parkrun), Peter Jeffery 28:11, Sam Whitmore 28:20, Dave Stevenson 30:17,  Emma Parkes 30:23, Denisa Faragova 30:44, Megan Ellershaw 30:59, Keziah Hammond 33:12, Tessa Hammond 33:13, Adrian Ash 33:23, Sharon Ash 36:26, Laura Wilkinson 36:28, Natasha Newitt 36:28, Evison Sleight 36:45, Addison Sleight 36:45, Rob Sleight 36:45, Sue Ridley 36:57, Jenny King 37:23, Kathy Shiels 39:00, Lexie King 40:39, Dianne Booth 40:39, Madison Rookyard 40:54, Tracy Rookyard 40:54, Lorna Young 54:53

Central Park junior parkrun, 05/01/20 – Ryan Ingram 8:26, Jonah Carty 9:44, James Carty 15:51, Lucy Constable 19:52 (PB), Jacob Barnard 19:59.

Cambs County Cross Country Championships (Mens 10k), 05/01/20 – Lee Whitton 49:52, Mike Wright 54:10 James Constable 54:42, Matthew Thompson 55:10, Tony Gray 56:17, Peter Ridley 57:12, Martin Lainsbury 59:10.

Cambs County Cross Country Championships (Mens U17 5.8k), 05/01/20 – Jack Jackson 22:41.

Cambs County Cross Country Championships (Ladies 5.8k), 05/01/20 – Yvonne Goodsell 33:25, Gill Bates 33:32.

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 2nd January 2020

parkrun:

Saturday 21st December, ECR were out at: Moors Valley, Boston, Cannon Hill – Birmingham, Tokoinranta – Helsinki, The Grange – Middlesbrough, Hunstanton Promenade, Corby, Leicester Victoria,
Burnham-on-Crouch, Panshanger – Hertford, March, Inverness, Rutland Water, Fulbourne Hospital – Cambridge, Snowden Field, Manor Field and Ferry Meadows
Full details available here; Consolidated club list 21-12-19

Special mentions for the following –
Nigel Cronin – 4th place – The Grange, Rob Sleight – 7th place – Manor Field, Emma Richmond – 2nd lady – Hunstanton Promenade – PB – 22:08, Dave Richmond – PB – 27:37 – Hunstanton Promenade

Christmas Day parkruns (25/12/19), ECR were being festive at: Arrow Valley, Heartlands – Cornwall, Tralee – Eire, Corby, Tetbury Goods Shed – nr Cirencester, Elgin, Snowden Field andFerry Meadows

Full details available here; Consolidated club list – Christmas Day

Special mentions for the following –
Simon King – PB – 23:46 – Elgin, Isaac Dales – PB – 26:44 – Ferry Meadows, Chris King – PB – 27:47 – Snowden Field, Gill Bates – 50th parkrun, Emma Richmond – 100th parkrun, Lorna Young – 150th parkrun, Dave Richmond – 200th parkrun

Saturday 28th December ECR were at: Boston, Tokoinranta – Helsinki, Holkham, Corby, Rutland Water, Irchester Country – Wellingborough, Brixworth Country – Northampton, Hazelhead – Aberdeen, Highwoods – Colchester, Manor Field, Snowden Field, Skegness Boating Lake and Ferry Meadows
Full details available here; Consolidated club list 28-12-19

Special mentions for the following – Jack Jackson – PB – 19:13 – Ferry Meadows, Jacob Carty – PB – 22:06 – Ferry Meadows, Tracy Mayhead – PB – 35:09 – Ferry Meadows, Karl Bolderson – PB – 20:20 – Holkham Scott Beasley – PB – 25:30 – Rutland Water, Chris King – 100th parkrun

New Years Day parkruns – ECR were at: Faelledparken – Copenhagen, Amager Faelled – Copenhagen, Millenium Country Park – Bedford, Pocket – St Neots, Old Deer Park, Crane Park – Twickenham, Irchester Country – Wellingborough, Ury Riverside – Inverurie, Aberdeen, Queen Elizabeth, Havant, Newark, Belton House, Nostell – Wakefield, Temple Newsam – Leeds, Rutland Water, Hunstanton Promenade, Snowden Field, Holkham, Manor Field and Ferry Meadows.

Full details available here; Consolidated club list – NYD

Special NYD mentions for the following – Wayne Bradley – 6th Place – PB – 18:13 – Ferry Meadows, Jacob Carty – 6th Place – Manor Field, Chris King – PB – 26:07 – Ferry Meadows, Jenny King – PB – 27:38 – Ferry Meadows, Andy Short – PB – 22:03 – Hunstanton Promenade, Dave Richmond – PB – 27:35 – Hunstanton Promenade, Sarah Short – PB – 31:56 – Hunstanton Promenade, Leah Short – PB – 25:32 – Holkham, Charlotte Richmond – 50th Parkrun, Rob Sleight – 150th Parkrun, John Airey – 200th Parkrun, Helen Airey – 200th Parkrun, Terry Fone – 250th Parkrun, Kathy Shiels – 250th Parkrun, Nigel Cronin – 300th Parkrun.  37 ECR members completed a double!

Moors Valley parkrun, 21/12/19 – Cliff Waters 33:13.

Boston parkrun, 21/12/19 – Nick Pearson 25:21.

Canon Hill parkrun (Birmingham), 21/12/19 – Joanna Sells 32:20.

Burnham on Crouch parkrun, 21/12/19 – Jenny King 28:44, Chris King 28:45.

Inverness parkrun, 21/12/19 – William King 34:25, Simon King 34:26, Anna King 34:30.

Corby parkrun, 21/12/19 – Danielle Randall 33:14, Kathy Sheils 40:58.

Panshanger parkrun, 21/12/19 – Nigel Walls 32:09, Amanda Walls 49:29.

Rutland Water parkrun, 21/12/19 – Caroline Geddes 27:25, Fergus Barratt 29:38, Diane Constable 40:10, James Constable 42:27.

Leicester Victoria parkrun, 21/12/19 – Peter Ridley 24:36, Sue Ridley 35:53.

March parkrun, 21/12/19 – Katie Smith 50:42, Gordon Pearson 50:43.

Manor Field parkrun, 21/12/19 – Rob Sleight 24:31, Ryan Ingram 26:05, Mike Wright 27:02, Simon Gooch 34:41, Jessica Ingram 48:02, Penny Rowe 67:52.

Tokoinranta parkrun (Helsinki, Finland), 21/12/19 – Dominick Hardy 26:51.

Snowden Field parkrun, 21/12/19 – Scott Beasley 27:57, Gill Bates 32:52, Margaret Hayes 33:53, Simon Lovell 37:24.

The Grange parkrun (Midlesbrough), 21/12/19 – Nigel Cronin 24:57.

Hunstanton Promenade parkrun, 21/12/19 – Emma Richmond 22:08, Dave Richmond 27:37.

Fulbourn Hospital parkrun, 21/12/19 – Andy Short 22:14, Gary Parr 29:58, Sarah Short 33:38.

Ferry Meadows parkrun, 21/12/19 – Wayne Bradley 19:18, Lee Whitton 22:41, Alison Dunphy 24:26, Neil Plant 24:56, Rebecca Warters 25:01, Terry Fone 26:55, Lisa Elia 26:58, Carl Golder 28:32, John Sandalls 28:55,Bernadette Fitzharris 31:06, Natasha Newitt 32:51, Denise Watson 32:52, Tracy Rookyard 32:57, Sarah-Jane Gill 32:58, Charlotte Stapleton 33:52, Helen Airey 34:03, John Airey 34:04, Steve Allam 34:45, Michelle Gard 41:19, Peter Jeffery 42:08, Lorna Young 51:34

Central Park Junior parkrun, 22/12/19 – Darren Parkin 10:33, Ryan Ingram 10:33.

Arrow Valley parkrun, 25/12/19 – Cliff Waters 33:00.

Corby parkrun, 25/12/19 –Kathy Sheils 41:18.

Tralee parkrun, 25/12/19 –Nigel Cronin 26:54.

Elgin parkrun, 25/12/19 –Simon King 23:46, Anna King 28:47.

Heartlands parkrun, 25/12/19 – Mike Wright 23:38.

Snowden Field parkrun, 25/12/19 – Chris King 27:47, Bernadette Fitzharris 32:22, Jenny King 34:32, Helen Airey 38:50, John Airey 38:51.

Tetbury Goods Shed parkrun, 25/12/19 – Nigel Walls 21:53, Amanda Walls 47:16.

Ferry Meadows parkrun, 25/12/19 – Karl Bolderson 20:31, James Barnett 20:38, Lee Whitton 22:48, Andy Short 22:58, Sam Cullen 23:44, Rob Sleight 23:45, Leah Short 25:11, Rebecca Warters 25:29, Alison Dunphy 26:22, Craig Sells 26:24, Isaac Dales 26:44, Alistair Dales 26:48, Neil Plant 27:38, Michaela Parr 27:57, Tessa Hammond 28:35, Gary Parr 28:36, Emma Richmond 29:13, Dave Richmond 29:13,Les Henson 29:18, Jessica Ingram 29:25,Stephen Simons 29:30, Ryan Ingram 29:30, James Constable 29:47, Gill Bates 31:08, Tracy Rookyard 31:10, Sam Whitmore 31:52, Marlena Koralewska 31:56, Jason Warters 32:02, Andrew Smith 32:12, Emma Parkes 33:29, Karen Lay 33:40, Andrew Harrop 33:42, Natasha Newitt 34:02, Fergus Barratt 35:04, Linda Threadgold 37:06, Adrian Ash 37:36, Sharon Ash 37:39, Diane Constable 41:26, Sarah Short 41:27, Katie Brennand 41:43, Christopher Rowe 41:45, Penny Rowe 41:46, Michelle Gard 41:51, Tom Howlin 46:10, Peter Jeffery 46:11, Lorna Young 50:01.

Boston parkrun, 28/12/19 – Nick Pearson 24:57.

Corby parkrun, 28/12/19 –Kathy Sheils 41:10.

Hazlehead parkrun (Aberdeen), 28/12/19 –Simon King 28:51, Anna King 29:08.

Rutland Water parkrun, 28/12/19 – Scott Beasley 25:30, Fergus Barratt 31:04.

Holkham parkrun, 28/12/19 –Karl Bolderson 20:20.

Manor Field parkrun, 28/12/19 – Darren Parkin 36:37, Liam Parkin 36:38, Aimee Parkin 40:16.

Tokoinranta parkrun (Helsinki, Finland), 28/12/19 – Dominick Hardy 27:41.

Highwoods parkrun, 28/12/19 –Andy Short 24:39, Gary Parr 35:53, Sarah Short 36:21.

Snowden Field parkrun, 28/12/19 – Leah Short 24:59, Lucy Lovell 33:03, Simon Lovell 36:06, Margaret Hayes 37:15.

Irchester Country parkrun, 28/12/19 – Steve Ellen 24:35, Petra Ellen 29:37.

Brixworth Country parkrun, 28/12/19 – Emma Richmond 27:25, Dave Richmond 28:48.

Skegness Boating Lake parkrun, 28/12/19 – Nigel Walls 22:23, Nigel Cronin 23:23, Katie Brennand 40:08, Gordon Pearson 40:09, Amanda Walls 44:10.

Ferry Meadows parkrun, 28/12/19 – Jack Jackson 19:13, Matthew Stevenson 19:55, Wayne Bradley 19:57, Jon Bartrop 21:17, Jacob Carty 22:06, Ryan Ingram 23:09, Mike Wright 23:35, Neil Plant 24:01, Peter Ridley 26:29, Les Henson 26:57, Jonah Carty 27:02, Laurence Carty 27:03, Terry Fone 28:15, James Constable 28:27, Joshua Carty 28:59, Stephen Simons 29:01, Lisa Elia 29:01, John Sandalls 29:02, Carl Golder 29:05, Katie Williams 29:06, Jessica Ingram 29:21, Tracy Rookyard 29:38, Steph Ellard 31:29, Adrian Ash 32:29, Laura Mead 32:42, Denise Watson 33:39, Charlotte Stapleton 34:24, Tracy Mayhead 35:09, Sue Ridley 36:40, Sharon Ash 37:46, Lexie King 42:02, Jenny King 42:05, Michelle Gard 42:05, Diane Constable 42:22,Christopher King 42:42

Central Park Junior parkrun, 29/12/19 – Ryan Ingram 8:31, James Carty 10:32, Darren Parkin 12:59, Jonah Carty 17:40, Lucy Constable 25:16

Aberdeen parkrun, 01/01/20 – Anna King 30.33, Simon King 30.34

Amager Fælled parkrun, 01/01/20 – Nigel Cronin 23.37

Belton House parkrun, 01/01/20 – Craig Sells 24.25, Joanna Sells 31.23, Michelle Gard 35.32

Crane Park parkrun, 01/01/20 – Gary Parr 29.41, Gordon Pearson 30.49

Fælledparken parkrun, 01/01/20 – Nigel Cronin 23.54

Ferry Meadows parkrun, 01/01/20 – Wayne Bradley 18.13, Alistair Dales 20.40, Rob Sleight 22.28, Peter Ridley 25.02, Christopher King 26.07, Terry Fone 26.47, Jenny King 27.38, John Sandalls 27.45, Neil Plant 27.56, Andrew Harrop 29.49, Adrian Ash 32.01, Marlena Koralewska 32.07, Tessa Hammond 32.46, Sue Ridley 36.08, Lexie King 38.59, Sharon Ash 39.19, Kathy Shiels 39.19, Lorna Young 52.32, Dianne Booth 52.33

Havant parkrun, 01/01/20 – Nigel Walls 25.46, Amanda Walls 46.25

Holkham parkrun, 01/01/20 – Andy Short 23.34, Leah Short 25.32, James Barnett 25.34, James Constable 25.55, Emma Richmond 26.47, Keith Stanley 27.08, Dave Richmond 28.50, Bernadette Fitzharris 31.27, John Airey 31.28, Charlotte Richmond 34.52, Helen Airey 37.33, Diane Constable 43.04, Sarah Short 43.11

Hunstanton Promenade parkrun, 01/01/20 – Andy Short 22.03, James Constable 23.28, Keith Stanley 25.22, Emma Richmond 25.36, Dave Richmond 27.35, Bernadette Fitzharris 29.50, Charlotte Richmond 31.01, Sarah Short 31.56, Helen Airey 35.02, John Airey 35.03

Irchester Country parkrun, 01/01/20 – Mick Davies 31.49, Simon Gooch 31.55

Manor Field parkrun, Whittlesey, 01/01/20 -Jacob Carty 23.08, Rob Sleight 24.13, Nick Pearson 24.58, Thomas Gray 25.45, Mike Wright 25.45, Ryan Ingram 26.12, Peter Ridley 26.13, Diane Morris 27.21, Les Henson 27.27, Laurence Carty 27.32, Scott Beasley 27.38, Joshua Carty 30.13, Gill Bates 30.41, Margaret Hayes 35.10, Sue Ridley 40.18, Jonah Carty 41.06, Jessica Ingram 46.19, Caroline Carty 47.36

Millennium Country parkrun, Forest of Marston Vale, 01/01/20 – Martin Lainsbury 23.30

Newark parkrun, 01/01/20 – Joanna Sells 36.30, Michelle Gard 46.16

Nostell parkrun, 01/01/20 – Darren Parkin 34.29, Liam Parkin 34.30, Aimee Parkin 35.35

Old Deer Park parkrun, 01/01/20 – Gary Parr 34.22, Gordon Pearson 37.59

Pocket parkrun, 01/01/20 – Martin Lainsbury 24.24

Queen Elizabeth parkrun, 01/01/20 – Nigel Walls 36.07, Amanda Walls 55.11

Rutland Water parkrun, 01/01/20 – Clare Edwards 26.26, Neil Plant 27.06, Marlena Koralewska 27.54, Terry Fone 28.10, Fergus Barratt 30.06, Natasha Newitt 31.42, Peter Jeffery 31.43

Snowden Field parkrun, 01/01/20 – Mike Wright 24.59, Jacob Carty 27.33, Laurence Carty 27.41, Scott Beasley 30.27, Margaret Hayes 33.35, Joshua Carty 39.08, James Carty 41.26, Caroline Carty 42.31, Pamela Wren 47.48, Andrew Smith 1.05.08, Katie Brennand 1.05.51

Temple Newsam parkrun, 01/01/20 – Darren Parkin 35.50, Liam Parkin 35.50, Aimee Parkin 38.19

Ury Riverside parkrun, 01/01/20 – Simon King 24.17, Anna King 26.59

Cambridge City Christmas 10k, 29/12/19 – John Airey 51:16, Andrew Smith 59:47, Bernadette Fitzharris 61:44, Helen Airey 70:09, Katie Smith 82:41.

Ely NYE 10k, 31/12/19 – Jack Jackson 40:26 (PB), Darren Jackson 45:01.

Peterborough NYE 10k, 31/12/19 – Wayne Bradley 37:57, Karl Bolderson 40:24, Marc Joyce 42:28, Nick Wilkins 45:23, Andy Short 45:34, Alison Dunphy 46:07, Mark Wareham 47:17, Matthew Thompson 47:57, Martin Lainsbury 48:26, Gill Bates 56:48, Tessa Hammond 58:03, Andrew Smith 59:54, Rob Sleight 59:55, Tracy Rookyard 61:28, Sarah-Jane Gill 61:28, Katie Williams 62:34, Denise Watson 64:24, Sarah Short 67:45, Tracy Mayhead 69:38, Amy Thompson 75:35, Danielle Randall 77:05.

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 19th December 2019

parkrun:

Saturday 14th November, ECR were out at: Bournemouth, Forest Rec – Nottingham, Vogrie – Edinburgh, Tokoinranta – Helsinki, Manor Field, Sherwood Pines, Bushy, Elgin, Rutland Water, Babbs Mill – Birmingham, Snowden Field, and Peterborough.

Special mentions for the following –

Tony Gray – 7th place – Manor Field, Matthew Thompson – PB – 23:08 – Peterborough, Margaret Hayes – PB – 33:20 – Vogrie, James Barnett – 50th parkrun

Full details available here; Consolidated club list 

Bushy parkrun, 14/12/19 – Jenny King 27:47, Chris King 28:48.

Bournemouth parkrun, 14/12/19 – Jon Bartrop 22:10.

Vogrie parkrun (Edinburgh), 14/12/19 – Margaret Hayes 33:20 (PB).

Forest Rec parkrun (Nottingham), 14/12/19 – Sarah-Jane Gill 29:42.

Sherwood Pines parkrun, 14/12/19 – Katie Smith 49:11, Gordon Pearson 49:12.

Rutland Water parkrun, 14/12/19 – Caroline Geddes 26:41, Jason Warters 28:18, Steve Allam 34:47.

Elgin parkrun, 14/12/19 – Nathaniel King 42:23, Anna King 42:23.

Manor Field parkrun, 14/12/19 – Tony Gray 26:04 (7th place).

Tokoinranta parkrun (Helsinki, Finland), 14/12/19 – Dominick Hardy 26:54.

Babbs Mill parkrun, 14/12/19 – Nigel Cronin 23:59, Simon Gooch 31:40.

Snowden Field parkrun, 14/12/19 – Scott Beasley 29:03, Fergus Barratt 32:09, Darren Parkin 33:15, Liam Parkin 33:15, Gill Bates 34:02.

Peterborough parkrun, 14/12/19 – Cornell Grierson 18:47, Sam Cullen 19:43, Wayne Bradley 19:44, James Barnett 21:29 (50th Parkrun), Nigel Sunman 22:23, Roy Young 22:52, Matthew Thompson 23:08 (PB), Ryan Ingram 23:18, Catherine Threadgold 24:36, Neil Plant 24:45, John Airey 25:26, Terry Fone 26:21, Peter Ridley 26:22, Dave Richmond 27:46, Les Henson 27:57, Jessica Ingram 28:19, Lisa Elia 28:22, Stephen Simons 28:53, John Sandalls 29:26, Gary Parr 29:56, Steph Ellard 31:38, Marlena Koralewska 32:03, Sarah Bird 32:35, Simon Lovell 33:24, Helen Airey 33:55, Sue Ridley 36:25, Adrian Ash 36:45, Sharon Ash 36:46, Kathy Shiels 39:37, Lorna Young 57:13, Linda Threadgold 57:17, Diane Constable 57:19.

Central Park junior parkrun, 15/12/19 – Ryan Ingram 8:37, Isaac Dales 9:37, Darren Parkin 10:56, James Carty 10:58.
Salcey Forest Christmas 10k, 14/12/19 – Danielle Randall 1:05:34

Waterside 10k (Grafham Water), 15/12/19 – Martin Lainsbury 48:48

Posted in Uncategorised | Leave a comment

Weekly Roundup 12th December 2019

parkrun:

Saturday 7th November, ECR were out at: Moors Valley, Rickmansworth, Sloughbottom, Corby,
Sherwood Pines, Fulbourn Hospital – Cambridge, Tokoinranta – Helsinki, Alvaston, Manor Field, Brentwood, Elgin, Rutland Water, Lincoln, Snowden Field and Peterborough.

Special mentions for the following – Mike Wright – 6th place – Manor Field, Wayne Bradley – 9th place – Peterborough, Joe Lovell – PB – 22:00 – Alvaston, Rebecca Warters – PB – 24:32 – Rutland Water, Denisa Faragova – PB – 31:06 – Snowden Field, Margaret Hayes – PB – 32:49 – Snowden Field, Helen Airey – PB – 36:17 – Snowden Field, Sarah Short – PB – 32:20 – Lincoln


Full details available here; Consolidated club list 

Moors Valley parkrun, 07/12/19 – Cliff Waters 34:38.

Rickmansworth parkrun, 07/12/19 – Nick Pearson 24:20.

Lincoln parkrun, 07/12/19 – Andy Short 22:32, Michaela Parr 28:25, Gary Parr 29:35, Gordon Pearson 31:56, Sarah Short 32:20.

Corby parkrun, 07/12/19 – Kathy Shiels 40:52.

Brentwood parkrun, 07/12/19 – Nigel Cronin 25:32, Simon Gooch 38:59.

Sherwood Pines parkrun, 07/12/19 – Danielle Randall 37:17.

Rutland Water parkrun, 07/12/19 – Rebecca Warters 24:32, Caroline Geddes 26:12, John Sandalls 28:20, Steve Allam 33:52.

Elgin parkrun, 07/12/19 – Nathaniel King 39:53, Anna King 39:53.

Manor Field parkrun, 07/12/19 – Mike Wright 25:21 (7th place).

Tokoinranta parkrun (Helsinki, Finland), 07/12/19 – Dominick Hardy 26:28.

Woolacombe Dunes parkrun, 07/12/19 – Fergus Barratt 38:31.

Snowden Field parkrun, 07/12/19 – Scott Beasley 26:39, Steve Ellen 27:49, Andrew Smith 29:34, Chris King 29:43, Petra Ellen 30:13, Gill Bates 30:54, Emma Richmond 31:06, Denis Faragova 31:06, Jenny King 31:36, Bernadette Fitzharris 32:47, Margaret Hayes 32:49, Stephen Simons 33:28, John Airey 35:46, Helen Airey 36:17.

Sloughbottom parkrun, 07/12/19 – Dave Richmond 28:02.

Alvaston parkrun, 07/12/19 – Joe Lovell 22:00, Simon Lovell 34:34.

Fulbourn Hospital parkrun, 07/12/19 – Nigel Walls 29:05.

Peterborough parkrun, 07/12/19 – Wayne Bradley 20:19 (9th Place), Nigel Sunman 21:22, Stewart Clarke 21:23, Martin Lainsbury 23:30, Megan Ellershaw 24:21, Terry Fone 26:02, Peter Ridley 26:03, Joanna Sells 30:02, Andrew Harrop 30:12, Denise Watson 31:55, Graham Mcmillan 32:27, Laura Wilkinson 32:28, Emma Parkes 32:33, Tracy Rookyard 32:35, Karl Bolderson 33:15,  Sue Ridley 36:40, Natasha Newitt 42:51, James Constable 48:45, James Sells 48:48, Lorna Young 53:36, Diane Constable 53:37.

Reinbeer Run 5k (Jacksonville, USA), 07/12/19 – Simon King 23:19.

Ramsey Frostbite Friendly Seniors, 08/12/19 – finishing positions – Darren Ping 22, Samantha Cullen 31, Wayne Bradley 35, James Borrett 56, James Barnett 81, Ben Heron 82, Lee Whitton 98, Stuart Clarke 107, Rob Sleight 129, Cathy Threadgold 136, John Bartrop 137, Alastair Dales 138, Darren Jackson 140, Andy Short 142, Laura Whitton 161, Iwona Drummond 164, Roy Young 173, Matthew Thompson 174, Mike Wright 175, Mike Allam 187, Leah Short 193, Emma Richmond 194, Martin Lainsbury 200, Nigel Cronin 210, Sam Whitmore 219, Peter Ridley 225, Steve Ellen 227, James Constable 235, Megan Ellershaw 245, Laurence Carty 263, Rebecca Warters 282, John Airey 298, Caroline Geddes 303,  Chris King 304, Marlena Koralewska 307, Elaine McMillan 315, Carl Golder 324, Joshua Carty 339, Gill Bates 342, Denisa Faragova 346, Jenny King 353, Lorna Thomas 360, Joanna Sells 366, Katie Williams 377, Tracy Rookyard 378, Sarah-Jane Gill 379, Graham McMillan 380, Denise Watson 383, Linda Threadgold 385, Charlotte Stapleton 388, Simon Stevens 391, Michelle Gard 392, Simon Lovell 400, Helen Airey 402, Sarah Short 403, Diane Booth 408, Katie Smith 412.

Ramsey Frostbite Friendly Juniors, 08/12/19 – finishing positions – Jack Jackson 13, Jacob Carty 33, Ryan Ingram 67, Isaac Dales 101, Jessica Ingram 107, Caitlin Rookyard 146, James Carty 148, Madison Rookyard 151, Lexie King 164.

Posted in Uncategorised | Leave a comment